Ha kisgyermek van a családban, mutassa meg neki, hogyan kell megfognia, felemelnie a kiskutyát. Figyelmeztesse a család tagjait, hogy vigyázzanak az ajtók nyitásával, és zárásával, és mindig nézzenek a lábuk elé. Az elektromos vezetékeket próbálja elrejteni, vagy ha ez nem kivitelezhető, korlátozza a kiskutya mozgásterét.
Már ebben a korai életmódban is ügyelni kell arra, hogy ne alakuljanak ki rossz szokások a kölyökben. A rögzült rossz szokásokat igen nehéz kiiktatni, ha a kutya felnő, sőt csak súlyosbodnak. Gondoljon arra, hogy ha van gyermeke, akármennyire is szereti, neki sem enged neg mindent. A kiskutyával is ugyanígy kell bánnia - a tilos dolgokat szeretettel tiltsa. Csak a következetes, ám szeretettel teli nevelés a célravezető.
Ne aggódjon az miatt, hogy az első pár nap nehéznek tűnik. Egy kiskutya nevelése nem csak aggódásból, féltésből áll, hanem igen sok öröm, móka forrása is. Igen rövid idő alatt megszokja a "házirendet", és közös életük tele lesz vidámsággal.
Pár nap múltán vigye el a kiskutyát állatorvosához. Ha nem ismer jó orvost, kérje ki a tenyésztő tanácsát. Ésszerűbb az orvost kihívni otthonunkba a fertőzések elkerülése végett, ám erre nem minden állatorvos hajlandó. Ha önnek kell elvinnie a rendelőbe, célszerű egy - már előre beszerzett és megfelelően fertőtlenített - szállítóboxba tenni. Erre a dobozra akkor is szükség lesz, ha autóval szállítja a kiskutyát. Tegyen a boxba egy puha törülközőt, ezt az állatorvos vizsgálóasztalán terítse alá, ez is némi védelmet nyújt a fertőzések ellen. A váróteremben soha ne tegye le a földre a kölyköt és ne engedje közel más kutyákhoz. Kérje ki orvosa tanácsát az oltási renddel és a féregtelenítéssel kapcsolatban.
|