Ha már biztos abban, hogy yorkshire terriert szeretne, a következő lépés, hogy megtalálja az önnek megfelelő tenyésztőt. Bár Magyarországon szerencsére még nincsenek élő állatot - pontosabban kutyát, cicát - árusító ún. pet shopok, ám igen sok a felelőtlen szaporító, aki csak az anyagi haszonszerzés érdekében pároztatja kutyáit, mindennemű genetikai ismeretek nélkül. A másik sajnálatos tény, hogy igen sok kiállításra járó ember sem rendelkezik a megfelelő tudással, úgy véli, hogy a kiállításon egy-egy kutyával elért siker, illetve ezek bevonása olykor igen nagy létszámú tenyészetében már garancia a sikerre.
Tudom, hogy nehéz feladat, de törekedni kell a korrekt, tisztességes tenyésztő megtalálására. Első lépésként látogasson el kiállításra, beszélgessen el a kiállítókkal, fogadja el felajánlott névjegykártyájukat, de ezt ne tekintse elkötelezettségnek. A bírálatok végeztével menjen oda a bíróhoz, és kérje ki a tanácsát. Vegye fel a kapcsolatot a fajtaklubok vezetőivel, és olvasson el minden fellelhető szakirodalmat.
Ha sikerült összegyűjtenie több tenyésztő nevét és címét, vegye fel velük a kapcsolatot, és látogasson el hozzájuk akkor is, ha éppen nincs kiskutyájuk. Ne feledje azonban: nagy az ön felelőssége is, hiszen ha nem mondja el őszintén a tenyésztőnek, hogy mit szeretne, később csalódás érheti.
Adjon támpontot a tenyésztőnek. Mondja el, mekkora a család, vannak-e gyermekei, ha igen, mennyi idősek, mekkora lakásban vagy házban él, ki fog a legtöbbet foglalkozni a kutyával. Nagyon fontos kérdés, hogy milyen célra szeretne kiskutyát venni, azaz csak kedvenc lesz a családban, vagy esetleg tenyésztésre, netán kiállításra szánja. Nézze meg a tenyésztő kutyáit, és őszintén mondja meg, melyik tetszik önnek.
A családi kedvencnek szánt kutyáknál a követelmények nem olyan magasak, hiszen nem kell őket kiállításra vinni. A Lényeg, hogy életvidám, egészséges kiskutyát válasszunk. A tenyészkutyák kiválasztása már nagyobb szakértelmet igényel, ebben az esetben mindig fogadja meg a tenyésztő tanácsát. Kiállítási kutyát lelkiismeretes tenyésztő nem ad el kölyökkorában. Ekkor ugyanis senki sem tudja önnek garantálni, hogy az adott pillanatban ígéretes kis kölyök valóban majdnem tökéletes kiállítási egyed lesz. Ha ilyen igényei vannak, célszerű várnia még egy pár hónapot. Némileg nagyobb összeget is kell szánnia a vásárlásra, hiszen egy növendék kutya, különösen, amelyik ilyen magas kívánalmaknak megfelel, mindig borsosabb árú.
Kérje meg a tenyésztőt, hogy mutassa meg a teljes almot, lehetőleg azokat a kölyköket is, amelyeket nem kíván eladni, vagy amelyeket már lefoglaltak más vevők. Minden kiskutya másként viselkedik anyjától, testvéreitől, megszokott környezetétől elszakítva. Bár a tapasztalatlan szem nem minden esetben veszi észre a különbségeket, higgye el, igen sok eltérés van a kis szőrpamacsok között. Feltétlenül nézze meg a kölykök szüleit, de legalább az anyját, ez némi támpontot adhat a kiskutya felnőttkori méretét és színét illetően. Lelkiismeretes tenyésztő sose fogja garantálni a kiskutya pontos felnőttkori méretét, mivel ez sok egyéb körülménytől is függ. Soha ne emelje fel a kiskutyát a földről, inkább guggoljon vagy térdeljen le mellé. A fürge kis jószág egy szemvillanás alatt képes kiugrani a kezéből, és ez súlyos baleset forrása lehet.
Figyelje meg, hogyan gondozzák a kölyköket. Sajnos előfordulhat, hogy a kiállításon oly szépen ápoltnak tűnő kutyát otthoni környezetében teljesen másnak látja. Ha a tenyésztő kennelben tartja a kutyáit, ragaszkodjon a kennel megtekintéséhez. A nem megfelelő higiénés állapot sok betegség forrása lehet.
Ha kiválasztotta az önnek megfelelő kiskutyát, ne felejtse el feltenni a tenyésztőnek néhány alapvető fontosságú kérdését.
1. Mikor viheti haza a kölyköt?
2. Milyen oltásokat kapott eddig a kiskutya, és milyen oltásokat kell önnek beadatnia, hogy teljes legyen védettsége a betegségekkel szemben?
3. Milyen ételekkel táplálja a kiskutyát? Ha lehetősége van azonnal hazavinni a kicsit, feltétlenül kérjen egy kis adagot megszokott ételéből.
4. Milyen ételt, italt nem adhat a kiskutyának? Van-e valami, amire érzékeny?
Beszélje meg a tenyésztővel a kiskutya vételárát. Eddigre már remélhetőleg kialakult elképzelése van az árakról, így nem lepődik meg azon, így nem lepődik meg azon, hogy a yorkshire Terrier nem éppen olcsó. Ezt indokolja, hogy minden becsületes tenyésztőnek rengeteg kiadása van a tenyészállatok megvásárlásával, tartásával, etetésével, oltatásával, kiállításával. A fedeztetési díjak és a kölykök felnevelésével kapcsolatos költségek is igen magasak.
Ha még nem viheti haza a kiskutyáját - erre általában a 8-10 hét körül szokott sor kerülni -, akkor a tenyésztő foglalót szokott kérni, hogy ezzel biztosítsák mindkét fél részéről az adásvételi szándék komolyságát. Ha azonnal hazavihető a kölyök, a vételár kifizetésekor készítsenek adásvételi szerződést. Ennek tartalmaznia kell a kutya pontos adatait, a vásárlási célt - hobbi-, tenyész- vagy kiállítási kutya-, a garancia feltételeit. Minden magára valamit is adó tenyésztő garanciát vállal az előre nem látható, rejtett hibákra.
Természetesen ez nem vonatkozik arra az esetre, ha valamilyen probléma a nem megfelelő gondozás miatt lépne fel a későbbiekben. Sajnos nálunk még mindig szokás, hogy tenyésztő csak aláírja a törzskönyvön az átadás igazolását. A megfelelően elkészített adásvételi szerződés azonban mindkét fél érdekeit védi. Ha a tenyésztő nem figyelmezteti, akkor se felejtse el, hogy a kölyök csak akkor lesz az ön tulajdona, ha a MEOE központjában a saját nevére íratja. Ezzel egy időben célszerű belépni a fajta kedvelőit tömörítő klubba is, mivel ez a tagság lehetőséget ad az egyesület szolgáltatásainak kedvező áron történő igénybevételére.
|